محصولات
منو
تماس 24/7
04432359758

7 علت ریپ زدن ماشین

 • توسط افشین داداش نژاد
 • 1402 تیر 31
 • 0 نظرات

امروزه دیگر در هر خانه‌ای یک خودرو وجود دارد. کی از اتفاقات و مشکلات رایجی که امکان دارد برای هر خودرویی در هر حالت، موقعیت و شرایطی رخ دهد، ریپ زدن ماشین است. این مشکل نه تنها در پراید بلکه در خودروهای لوکس و گران قیمت هم اتفاق می‌افتد. ریپ زدن در ظاهر عمل بسیار ساده‌ای است اما در واقعیت می‌تواند عملکرد صحیح خودرو را به سادگی مختل سازد؛ لذا شناسایی سریع قطعه‌ای که باعث ریپ زدن شده است می‌تواند تا حد امکان از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند. لازم است هر راننده‌ای با علت ریپ زدن ماشین و اقداماتی که پس از اتفاق این مشکل باید انجام دهد، آشنایی داشته باشد؛ تا بتواند به سادگی موقعیتی را که در آن قرار گرفته است را مدیریت کند؛ بنابراین در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا به ساده‌ترین شکل ممکن ریپ زدن را توضیح دهیم و شما را با علت ریپ زدن ماشین آشنا سازیم.

شناسایی علل ریپ زدن ماشین و اقدامات لازم برای به حداقل رساندن ریپ زدن خودرو

خراب شدن خودرو یکی از مشکلاتی است که اکثر افراد با آن دسته و پنجه نرم می‌کنند. ریپ زدن ماشین یکی از بارز‌ترین مشکلاتی است که در خودرو‌ها رخ می دهد. در بسیاری از زمان‌ها علت ریپ زدن ماشین برای افراد نامشخص است. به همین جهت قصد داریم در این مقاله به موضوع ریپ زدن خودرو بپردازیم و در نهایت از علت‌های بارز این مشکل صحبت کنیم. اگر شما نیز به تازگی با مشکلی به نام ریپ زدن خودرو مواجه شده‌اید، پس با شیکاست صمیمانه همراه شوید تا به شناخت و شناسایی علل ریپ زدن بپردازیم.

ریپ زدن خودرو چیست؟

رانندگی کردن در حین لذت بخش بودن، دشواری‌های زیادی دارد. دشواری‌ها زمانی شروع به پدیدار شدن می‌کنند که خودرو دچار خرابی شده باشد. یکی از مشکلات عمده در حین رانندگی ریپ زدن خودرو می‌باشد. این مشکل باعث سرخوردگی راننده شده و لذت رانندگی را از وی خواهد گرفت. اگر بخواهید ریپ زدن ماشین را از نظر لغوی بررسی کنید یعنی: حرکات خودرو در حین حرکت مقطع است و پس از آن نیز مکث‌های طولانی رخ می‌دهد، همین عملکرد باعث می‌شود کارکرد خودرو مختل شود. از جهت دیگری نیز می‌توان ریپ زدن خودرو را اینگونه تعریف کرد: ریپ زدن یعنی خودرو شما از عملکرد درست، روان و همیشگی خود خارج شود. در حین رانندگی تکان‌های خفیفی را حس کرده و پس از تکان‌ها به طور کلی ماشین خاموش می‌شود‌. در اکثر مواقع کاهش سرعت عاملی برای ریپ زدن خودرو می‌باشد.

علت ریپ زدن ماشین چیست؟

خودرو یک وسیلهٔ کاربردی از پیش تعیین شده است که امکان خرابی آن در هر زمان و مکانی وجود دارد، اما نکته جالب این است که هر خودرویی می‌تواند در شرایط مختلفی ریپ بزند. در ادامه به بررسی علت ریپ زدن ماشین پرداخته خواهد شد؛ بنابراین سعی داریم به دور از پیچیدگی‌های موجود دربارهٔ سیستم خودرو به زبان ساده علت‌ها را بیان کنیم. از جمله علل ریپ زدن ماشین می‌توان به موارد ذیل اشاره داشت:

 1. از مهم‌ترین علت ریپ زدن ماشین می‌توان به قسمت برق رسانی اشاره کرد. امکان خرابی در شمع نیز وجود دارد.
 2. دریچه گاز یا سنسور ورودی هوا دچار مشکل، خرابی یا کثیفی شده است.
 3. یکی از علل ریپ زدن ماشین مخلوط شدن بنزین با آب است.
 4. خرابی پمپ بنزین باعث می‌شود فشار بنزین به درستی عمل نکند.
 5. علت ریپ زدن ماشین می‌تواند مشکل در سیستم اگزوز باشد.
 6. مشکل در سیستم سوخت نیز از دیگر علل‌های ایجاد این مشکل است.
 7. خراب شدن سنسور‌های اکسیژن نیز یکی از علل ریپ زدن ماشین شناخته شده است.

حین ریپ زدن خودرو روش‌هایی وجود دارد که در حد امکان می‌تواند باعث کاهش و جلوگیری این مشکل شوید. در ادامه به طور خلاصه به چند مورد از مهم‌‌ترین روش‌های جلوگیری از ریپ زدن خودرو اشاره خواهد شد، اما توجه داشته باشید پس از تکرار دو الی سه بار ریپ زدن بهتر است خودرو خود را به یک تعمیرکار ماهر نشان دهید.

اقدامات لازم برای جلوگیری از ریپ زدن ماشین:

 • بهتر است هر ۶ ماه خودرو خود را به یک تعمیرکار ماهر نشان دهید، تا از سلامت آن مطمئن شوید.
 • توجه داشته باشید رانندگی نادرست نیز علت ریپ زدن ماشین می‌باشد. پس در حین استفاده از خودرو به درستی رانندگی کنید و با خشونت با خودرو خود برخورد نکنید.
 • بهتر است شمع‌های خودرو را که یکی از دلایل ریپ زدن هستند را در زمان مقرر که روی ۳۰ هزار کیلومتر است، تعویض کنید.
 • فیلتر‌های روغن و هوا را نیز به موقع و در زمان نیاز تعویض نمایید.
 • در هر سال یک بار انژکتور را شست و شو دهید تا مشکل ریپ زدن خودرو به حداقل برسد.
 • قبل از رانندگی، موتور خودرو را مورد بررسی قرار دهید و از سالم بودن سیم‌های موتور مطمئن شوید.
 • وجود نشتی در سیم‌ها نیز باعث ریپ زدن ماشین خواهد شد؛ بدین جهت از نشتی سیم ها اطمینان حاصل کنید.

اقدامات لازم حین ریپ زدن خودرو

 1. اگر در حین رانندگی، خودروی شما دچار ریپ زدن شد سعی کنید چند نکته کوچک که در ذیل گفته می‌شود را عملی کنید:
 2. اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید در حین ریپ زدن خودرو به آن توجه کنید این است که در چنین شرایطی حتماً خودرو را به تعمیرگاه رسانده و بگذارید تعمیرکار خودروی شما را مورد بررسی قرار دهد، مشکل را پیدا کرده و رفع سازد.
 3. در حین ریپ زدن ماشین، سرعت خود را به حداقل برسانید و آهسته حرکت کنید‌. سرعت بالا نیز از علت ریپ زدن ماشین شناخته شده است. در چنین مواقعی از سرعت بالا بپرهیزید، چرا‌ که باعث تشدید ریپ زدن خودرو خواهد شد.
 4. توجه داشته باشید اگر در حین حرکت متوجه شدید خودروی شما در حال ریپ زدن است تا رسیدن به تعمیرگاه کولر خودرو را خاموش کنید و از روشن کردن آن تا قبل از تعمیر، خودداری فرمایید.

در این مقاله سعی کرده‌ایم بحث مهمی چون ریپ زدن خودرو را به میان بیاوریم. از علت ریپ زدن ماشین در موقعیت‌ها و حالت مختلف بحث کنیم، تا رانندگان عزیز پس از خواندن این مقاله با علل ریپ زدن خودرو آشنایی داشته باشند، و پس از رخ دادن این مشکل در سیستم خودرو بدانند که چه واکنشی از خود نشان دهند. امیدواریم مطالب این مقاله در فروشگاه آنلاین قطعات خودرو شیکاست برای شما مثمر ثمر واقع شده باشد.

تعداد نظرات (0)

لطفا برای ارسال نظر وارد سایت شوید