محصولات
منو
تماس 24/7
04432359758

روش های کاهش استهلاک قطعات خودرو

  • توسط افشین داداش نژاد
  • 1402 تیر 31
  • 0 نظرات

همه ما می‌ دانیم که استهلاک زودتر از موعد لوازم یدکی ام وی ام، چری، لیفان و جک هزینه‌ های جاری این خودرو ها را بسیار افزایش می‌ دهد. از طرفی، بالا رفتن قیمت این لوازم مشکل را دو چندان کرده است. بنابراین، امروزه رسیدگی بیشتر به اتومبیل و یادگیری روش‌ های کاهش استهلاک قطعات خودرو می‌ تواند تا حدی از این مشکلات کم کند و به نوعی کمک‌ کننده به راننده در افزایش طول عمر قطعات خودرو باشد.

لیست لوازم مصرفی خودرو

به طور کلی استهلاک قطعات اتومبیل‌ غالبا در لوازم مصرفی چری و لوازم مصرفی ام وی ام اتفاق می‌افتد، چرا که این‌گونه اقلام پس از مدتی فرسوده شده و نیاز به تعویض شدن دارد. لنت‌های ترمز، باتری‌، واشر سرسیلندر، تسمه دینام و تایم، لاستیک‌ها، بلبرینگ چرخ از جمله این قطعات به شمار می‌آید. همچنین فیلتر روغن و هوا، دیسک و صفحه کلاچ ماشین نیز بایستی پس از مدتی تعویض شود. از این رو عدم رعایت نکات و روش‌های صحیح کاهش استهلاک قطعات خودرو می‌تواند هزینه بسیار بالایی را در قبال خرید لوازم مصرفی بر شما تحمیل نماید.

افزایش طول عمر قطعات خودرو

روش‌های زیادی برای دستیابی به این هدف وجود دارد که بر روی اکثر اتومبیل‌ها اعم از داخلی و خارجی مورد آزمایش قرار گرفته‌اند و نتایج مثبتی را به دنبال داشته است. ما در این مطلب کاربردی‌ترین راه‌های کاهش استهلاک قطعات جک، لیغان، چری و ام وی ام را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

اهمیت باتری و سیستم برق در اتومبیل

مدل‌های جدید باتری اتومبیل به شکل اتمی در خودرو نصب می‌شود و نیاز به چک کردن آب یا اسید ندارد و تنها با نگاه‌ کردن به چشمی می‌توان به وضعیت آن پی برد. رنگ سبز نشان‌گر سالم بودن باتری و رنگ سفید بیان‌کننده از کار افتادگی آن است. خالی شدن شارژ باتری با تغییر رنگ آن به مشکی مشخص می‌شود. نصب سیستم صوتی سنگین، فشار زیادی را به سیستم برق ماشین وارد می‌کند. راه‌حل این مشکل را می‌توان در خرید دینام‌های‌ قوی مثل دینام ام وی ام 110 جستجو کرد. بنابراین بازدید مرتب باتری و استفاده از سیستم صوتی معمولی، سلامت این بخش را تضمین خواهد کرد.

نقش لاستیک‌ و سیستم تعلیق در کاهش استهلاک قطعات خودرو

معمولا میزان باد لاستیک‌ها در فصول گرم سال بهتر است که کمتر از حد استاندارد باشد و در فصل‌های سرد بایستی بالعکس عمل نمود. عملکرد صحیح سیستم تعلیق بر روی لاستیک‌های ماشین تاثیر قابل توجهی دارد، چرا که بالانس نبودن این سیستم منجر به مشکلاتی مانند لاستیک‌سایی و خرابی بلبرینگ چرخ اتومبیل‌های ام وی ام و چری می‌شود. رانندگی با سرعت کم در مسیر‌های ناهموار و دست‌انداز‌ها نقش پررنگی در کاهش استهلاک قطعات خودرو مانند بلبرینگ چرخ جلو ام وی ام 315 و X33 خواهد داشت.

واشر سرسیلندر و تاثیر آن بر افزایش طول عمر قطعات خودرو

جوش آوردن ماشین یکی دیگر از مشکلاتی است که در هنگام خرابی یا سوراخ شدن رادیاتور آب تیگو 5 رخ می‌دهد. از اشتباهات رایج در هنگام جوش آوردن می‌توان به خاموش کردن اتومبیل اشاره کرد. انجام چنین کاری باعث قفل شدن رینگ و پیستون‌های موتور و چسبیدن آن‌ها به دیواره سیلندر و نهایتا سوختن واشر سر سیلندر ام وی ام 110 می‌شود. بهترین کار در هنگام جوش آوردن خودرو، روشن نگه‌داشتن و خنک کردن آن با آب یا هر چند دقیقه یک‌بار استارت زدن است. بنابراین رعایت این نکته ساده از استهلاک قطعات خودرو و قفل شدن موتور جلوگیری می‌نماید.

لنت ترمز، دیسک و صفحه کلاچ پرمصرف‌ترین قطعات خودرو

استفاده مکرر رانندگان از ترمز و کلاچ در هنگام ترافیک یکی از عوامل اصلی خرابی دیسک کلاچ ام وی ام 315 و لنت ترمز است. رانندگی صحیح افراد می‌تواند نقش تاثیر‌گذاری در کاهش استهلاک قطعات خودرو داشته باشد. به عنوان مثال ترمز گرفتن در هنگام عبور از دست‌انداز یا چاله و سراشیبی‌ها میزان کوبش کمک فنر را افزایش داده و ساییدگی لنت ترمز ام وی ام X33 را بیشتر می‌کند. به همین علت بایستی قبل از رسیدن به سرعت‌گیر و دست‌انداز سرعت ماشین را کم نمود و در سراشیبی از دنده سنگین استفاده کرد. همچنین فشردن پدال کلاچ تا آخر و عدم استفاده از نیم‌کلاچ نیز برای کاهش فرسودگی دیسک و صفحه کلاچ بسیار مفید خواهد بود.

حداکثر مدت زمان استفاده از تسمه تایم و دینام

تسمه‌ها یکی دیگر از قطعات چری و ام وی ام محسوب می‌شود که بازدید و تعویض به موقع آن‌ها تا حدی می‌تواند بر روی کاهش استهلاک قطعات خودرو اثرگذار باشد. به طور معمول تسمه تایم فابریک کارخانه در بازه بین 60 الی 80 هزار کیلومتر و مدل‌های تعویض شده اندکی کمتر از این مقدار فرسوده می‌شود. تسمه تایم ام وی ام 110 و سایر مدل‌های قرار گرفته در فروشگاه شیکاست به خوبی بر اساس این استاندارد تولید شده و حتی گاهی تا 100 هزار کیلومتر کار می‌کند. تسمه دینام تیگو 7 نیز بین 3 الی 4 سال یک‌بار یا همان 80 الی 120 هزار کیلومتر نیاز به تعویض شدن دارد.

تاثیر فیلتر روغن و هوا در افزایش راندمان موتور خودرو

تعویض به موقع این قطعه و خرید مدل‌های باکیفیت فیلتر روغن و هوا باعث بهبود شتاب‌گیری و به اصطلاح تقویت نفس موتور می‌شود. فیلتر هوا ام وی ام 550 با دارا بودن پره‌های ساخته شده از مواد اولیه مرغوب، کوچک‌ترین ذرات گرد‌غبار درون هوا را جذب کرده و تنها اجازه ورود هوای خالص را به سیلندر می‌دهد. فیلتر روغن ام وی ام x33 نیز همانند همتای دیگر خود نقش کلیدی در موتور اتومبیل ایفا می‌کند. معمولا بهتر است که در هنگام تعویض روغن موتور، فیلتر هوا و فیلتر روغن ماشین را تعویض شود، چرا که منافذ فیلترهای قدیمی عمدتا بسته شده و فشار زیادی را به اتومبیل وارد خواهد کرد.

کاهش استهلاک قطعات خودرو با کمک سرویس‌ دوره‌ای آن

از تمام این روش‌ها که بگذریم، بیش از 90 درصد عوامل خرابی موتور و کاهش استهلاک قطعات خودرو بر اثر رانندگی نادرست رانندگان و سهل‌انگاری آنان به وجود می‌آید. سرویس دوره‌ای ماشین که شامل تعویض روغن، تنظیم باد و بالانس چرخ‌ها، بررسی مایع درون رادیاتور، تعویض لنت و لاستیک‌ها می‌شود، تا حد قابل توجهی می‌تواند با کاهش استهلاک قطعات خودرو همراه باشد. موارد دیگری که خود راننده قادر به انجام آن‌ها است را به شکلی خلاصه در ادامه برای شما بیان می‌کنیم.

پارک کردن و حرکت ندادن ماشین به مدت طولانی

برخلاف باور عموم، روشن نکردن ماشین و توقف طولانی مدت آن‌ نه تنها در کاهش استهلاک قطعات خودرو تاثیری ندارد، بلکه در نهایت به ضرر شما تمام می‌شود. دلیل این امر خالی شدن شارژ باتری، پوسیدگی اگزوز در اثر جمع شدن رطوبت درون انبار آن و آسیب دیدن سایر لوازم مصرفی ام وی ام و چری است. معمولا خودروهایی مثل mvm 315 در طول هفته نیاز به روشن شدن و یک حرکت حداقلی خواهد داشت تا انبار اگزوز ام وی ام 315 عرق نکرده و پوسیده نشود.

شستن بدنه ماشین

بدنه خودرو همواره در تماس با گرد‌وغبار معلق درون هوا و آب باران است و این عوامل در طول زمان باعث فرسودگی بدنه خواهد شد. به همین دلیل شستشوی مرتب ماشین از رسوب کردن گردوخاک و آب باران بر روی بدنه جلوگیری می‌کند.

رانندگی صحیح شاه کلید افزایش طول عمر قطعات خودرو

شاید بتوان راحت‌ترین راه برای کاهش استهلاک قطعات خودرو را تغییر شیوه رانندگی دانست. رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی احتمال بروز تصادفات جاده‌ای را تا حد زیادی کم کرده و به تبع، عمر مفید خودروی شما افزایش می‌یابد. اشتباهات زیادی در نحوه رانندگی ما ایرانی‌ها وجود دارد که شامل گرم کردن ماشین با درجا کار کردن طولانی، نیم کلاچ گرفتن در توقف‌های کوتاه، ترمز گرفتن بر روی سرعت‌گیر و گاز دادن در هنگام خاموش کردن اتومبیل می‌شود. کاستن از این اشتباهات در موقع رانندگی و حدالامکان خرید قطعات یدکی اصل و مرغوب می‌تواند تاثیر چشم‌گیری در کاهش استهلاک قطعات خودرو داشته باشد. فروشگاه تخصصی لوازم یدکی شیکاست همواره در راستای این اصل مهم مبنی بر کاهش هزینه‌ های جاری اتومبیل، تلاش می‌ کند که قطعات لیفان، چری، ام وی ام و جک اورجینال و درجه یک را به دست مشتریان خود برساند. همچجنین میتوانید در قسمت وبلاگ شیکاست مقاله های آموزشی مربوط به خودرو ها را در این قسمت مطالعه کرده و از آن بهره ببرید.

تعداد نظرات (0)

لطفا برای ارسال نظر وارد سایت شوید